pon, 18 sierpnia 2014

Neptun z Biskupiej

Retrospektywa. Blog Jana Daniluka
Jedna ze ścian dawnego schroniska z rzygaczami oraz charakterystyczną wieżą Jedna ze ścian dawnego schroniska z rzygaczami oraz charakterystyczną wieżą W.Ostrowski

Zwroty typu „magiczne miejsce pełne uroku” czy „niepowtarzalny klimat starego (czytaj: najczęściej przedwojennego) miasta” dziś się już w większości zdezawuowały. Można je odnaleźć w większości ofert deweloperów, jeśli ich inwestycje powstają choćby i na skraju historycznej części danego miasta, w opisach wielu hoteli i pensjonatów, w tekstach tworzonych przez samorządy na ich własne potrzeby. Dotyczy to także w dużym stopniu Gdańska. Ale, jak to zwykle bywa, są od tej reguły i chlubne wyjątki. Biskupia Górka to miejsce, wobec którego wymienione określenia nadal są aktualne.

Brukowane ulice można odnaleźć w niejednej gdańskiej dzielnicy, podobnie – w lepszym lub gorszym stanie – przedwojenną zabudowę, ciekawe elementy architektoniczne, oryginalną stolarkę. Zakamarki, zaułki, zabytki. Ale dopiero spacerując ulicami Biskupiej można odnieść uczucie, że naprawdę trafiło się do innego, dawnego świata. Ten, kto raz tam zawędruje, zapamięta wizytę na długo. Jestem o tym przekonany.

W czym tkwi urok Biskupiej? W dużym stopniu na jej odseparowaniu, „wyspowości” i fakcie, że jest wciąż mało znana. Jej sytuacja jest w pewnym stopniu porównywalna do położenia Góry Gradowej jeszcze ponad dekadę temu –  terra incognita niemalże w środku miasta. Przecięte sztucznie trasą W-Z, przyczajone między linią kolejową i kanałem Raduni, a szczytem wzgórza, uliczki Biskupiej Górki wciąż mogą zaskoczyć zwiedzających. Jest kilka „flagowych” obiektów – z najstarszym w Europie, zachowanym do dziś zborem pomenonickim, górującym nad całością gmachem dawnego schroniska młodzieżowego z 1939 r. zwieńczonym charakterystyczną wieżą, starymi koszarami oraz ceglanymi, XIX-wiecznymi schronami. Są kręte schody, zapomniane podwórka, prześwitujące gdzieniegdzie jeszcze stare napisy. Jest też i „dzika” strona Biskupiej – porośnięte krzakami i samosiejkami korony oraz podnóża dawnych bastionów, którędy w okresie międzywojennym wytyczono popularne ścieżki dla spacerowiczów, a dziś trudno się przedostać przez gęstwinę. Na dawnych boiskach sportowych (także założonych na wojskowych terenach w latach dwudziestych ub. w.), gdzie grywał najlepszy klub piłkarski Wolnego Miasta Gdańska, dziś jest pusto lub rozpanoszyły się ogródki działkowe.

Historia Biskupiej wciąż ma także kilka tajemnic. Do dziś nie wiadomo na przykład, gdzie dokładnie byli na jej szczycie więzieni obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku z 1 września 1939 r.  Zagadką pozostaje, gdzie mieściło się słynne obserwatorium z XVIII w. genialnego gdańskiego lekarza i astronoma zarazem, Nataniela Daniela Wolfa – wprawdzie zostało zniszczone w 1813 r., ale jeszcze w 1945 r. miała na Biskupiej być widoczna specjalna tablica pamiątkowa, ustawiona w miejscu „Dostrzegalni Gwiazd” (tak swoje obserwatorium nazwał Wolf). Naukowiec miał zostać zresztą pochowany w jej pobliżu. Gdzie? Nie wiadomo. Wreszcie – otwartym pozostaje pytanie, czyjego autorstwa jest przepiękna rzeźba Neptuna, która znajduje się na jednej z budowli Biskupiej Górki. Której? Nie zdradzę – zachęcam do poszukiwań… Podpowiem tylko, że warto – moim zdaniem to najciekawszy wizerunek Króla Mórz w Gdańsku.

Każdy kij ma jednak dwa końce. Ów specyficzny „klimat” Biskupiej Górki, jakże atrakcyjny dla turystów i osób z zewnątrz (takich, jak ja), jest poniekąd wypadkową – niestety – niedofinansowania tej części miasta. Można zachwycać się „atmosferą” zakątków Biskupiej, ale trudno nie zrozumieć, że mieszkańcy mają prawo narzekać na warunki mieszkaniowe, brak inwestycji, „odsunięcie na boczny tor”. I trudno nie zauważyć, że na Biskupiej Górce żyje się skromnie.

Miałem przyjemność poznać społeczniczki i społeczników z Biskupiej, w dużej mierze zogniskowanych wokół działającego tam Stowarzyszenia „WAGA”. Jest w nich coś (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) szalonego. Starają się działać wbrew wielu przeciwnościom, na przekór biernej postawie większości mieszkańców, przepadającym z kretesem projektom w ramach budżetu obywatelskiego (licząca coś koło trzech tysięcy mieszkańców Biskupia Górka została „włożona” do worka z większymi wielokrotnie jednostkami administracyjnymi), brakiem firm, które byłyby potencjalnie zainteresowane partycypowaniem w lokalnych inicjatywach. Ale ta pasja jest zaraźliwa, ja – nie ukrywam – padłem jej ofiarą. Organizowane są spacery, spotkania dla mieszkańców, wydawane skromnymi siłami ulotki i broszury. Monitorowane są poczynania władz miejskich, alarmuje się, kiedy dzieje się coś złego – w ostatnim czasie choćby w kwestii osuwisk skarp Biskupiej Górki.

Być może uda się kiedyś doprowadzić, by Biskupia Górka znalazła na siebie receptę – na to, by odzyskała blask, powróciła na karty turystycznych przewodników i jako cel spacerów zwykłych gdańszczan. Póki co szczerze polecam jej odwiedzenie (warto wpierw zapoznać się z osiedlowym portalem Biskupia Górka). Pojawił się ostatnio pomysł, by Policja udostępniła w celach turystycznych wieżę dawnego schroniska młodzieżowego. Pomysł świetny. Czy się uda? Zobaczymy.

Za społeczniczki i społeczników z Biskupiej Górki, jak i za przyszłość jej samej, trzymam kciuki. Mam nadzieję, że będą trzymać także i Państwo.

Jan Daniluk

Z pasją o historii i o współczesności

Komentarze   

0 # Keri 2018-05-05 04:51
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.


Here is my web page: choc: liftheightinsoles.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Aundrea 2018-05-05 04:00
Thanks for finally writing about >Neptun z Biskupiej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Attiqa Shad 2018-04-27 12:24
EZ Payment Systems provides a full range of POS terminals, peripherals and supplies designed to save both time and money while processing wireless transactions. W ireless Payment Processing
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # rebeccahickshq 2017-12-14 14:35
I appreciate it!. I really like it when people get together and share ideas. Great website, continue the good work!. Either way, great web and I look forward to seeing it grow over time. Thank you so much.
super smash flash 2: supersmashflash-2.com
bloons tower defense 5: bloonstowerdefense5game.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Nellie 2017-11-07 01:20
tarot lune et pendu tarot gratuit: www.toshia.space camoin tarot method
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jefferey 2017-11-07 00:59
lucia vidente aguadulce almeria videncia gratuita: www.adan.club
una pregunta gratis videncia mercadolibre
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Bradley 2017-11-06 22:35
tarot hada tirada tarot gratis: www.aliyah.space el tarot de las hadas
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Karolyn 2017-11-06 22:27
aufeminin voyance bloch voyance gratuite
en ligne: www.tena.space la voyance existe t elle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Loyd 2017-11-06 21:10
blog el tarot de maria tirada tarot gratis: www.allie.club
busco trabajo de tarotista en valencia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Adan 2017-11-06 20:51
voyance lyon serieuse voyance gratuite immediate: www.sebrina.space voyance juive gratuite ligne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Maik 2017-11-06 19:48
le pendu tarot sentimental tirage
tarot gratuit: www.waneta.space tarot divinatoir gratuit 2015
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Andres 2017-11-06 19:25
tarot rider mercadolibre tarot gratis amor: www.alyvia.club tarot de las
hadas gratis amor
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Glenn 2017-11-06 18:49
signification carte tarot marseille tirage
tarot gratuit: www.tressa.space tarot virtuel prediction
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Fernando 2017-11-06 18:26
tarot signification carte diable tarot divinatoire: www.yolando.space le tarot egyptien tirage
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Victorina 2017-11-06 18:04
voyance gratuit en chat voyance gratuite: www.shizue.space voyance
astrologie chinoise
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Minnie 2017-11-06 16:40
vidente buena 806 videncia gratis online: www.abagail.club tarot videncia gratis 2015
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Veronique 2017-07-31 13:42
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is a foot tattoo painful, auraKuhl.jimdo.com: auraKuhl.jimdo.com/.../..., required to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost
a pretty penny? I'm not very web smart so I'm not 100% positive.
Any tips or advice would be greatly appreciated.
Thank you
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Porfirio 2017-07-29 06:18
I like the helpful info you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here!

Good luck for the next!

Here is my web site :: foot pain after surgery - hannavaros.weeb ly.com: hannavaros.weebly.com/.../... -
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # animal jam 2017-07-10 08:56
The article you have shared here very good. This is really interesting information for me. Thanks for sharing!
hotmailsign-login.com/
hotmailsign-login.com/.../
freehotmail.info/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jerry 2017-06-26 06:55
What's up, good web-site you have got in here.

website link: weplayball.gr/.../27367 - go right here: besvelte.ru/.../... - [url=http://www .s-i-p.dk/?opti on=com_k2u=5828 - rubotaion.ru/.../... - cjskw.win/.../index.php?page=1 salon de massage
lyon: agriorganichut.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Bill 2017-06-18 23:56
Wonderful internet site you have there.

just click the following article: dsupunw.com/.../... - visit
the next web site: cnmix.hfyimi.com/.../ - click the up coming web page: bbs.airbot.cc/.../
- [url=http://xn- -6yvn6n.com/com ment/html/index .php?page=1 boutique bio: bugclipse.fogbugz.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jose 2017-06-17 19:47
Thanks intended for providing these kinds of superb articles.




[url=http://www.oetek.com.cn/comment/html/index.php?page=1u=712142 - team-tesla.org/.../...

Check out my website repas pour maigrir: www.n12dental.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Randy 2017-06-17 03:36
Great internet site! It looks very expert! Sustain the excellent work!


[url=http://counselorsheartpublishing.com/wp-content/plugins/zingiri-forum/mybb/member.php?action=profile maigrir du ventre: protaxi.com.ua/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Agustin 2017-06-16 09:59
I appreciate reading through your web site.
Thanks a lot!

visit our website: www.j2mih.com/.../59887.html - related
webpage: theneighbours.eu/.../4075 - [url=http://slr o.mybbs.us/home .php?mod=spaceu =683 - www.excesssupplylist.com/.../ hypnose arret tabac lyon: asate.sub.jp/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jan 2017-06-15 21:02
You've gotten the most effective web sites.


Click To See More: 724markatescil.com/.../7300 - have a peek at these guys: sigmaclub-ui.org/.../763589 - [url=http://ken -korconsulting. com/?option=com _k2 hypnotherapeute lyon: txct.com.cn/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Maybelle 2017-05-27 03:53
Great article! We will be linking to this great content
on our website. Keep up the great writing.

Also visit my webpage; massage
lyon france: goo.gl/maps/RLPFGxUQTms
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Normand 2017-05-22 20:47
En ce moment, les chefs de la conspiration contre le
cardinal etaient si surs de leur reussite qu'ils n'etaient pas faches d'avoir un temoin qui ne manquerait pas
de lui en porter la nouvelle toute fraiche.

massage lyon: www.elisacavanna.club
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Estelle 2017-05-04 16:27
Hello there! This post couldn't be written any better!

Reading through this post reminds me of my good old room mate!
He always kept chatting about this. I will
forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.
Thank you for sharing!

salon de massage lyon: clearskyresearch.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Zelda 2017-04-26 06:49
So educational look forward to coming back.

massage lyon spa: usasoc.net/.../1-welcome
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Iza 2014-08-22 12:29
Jestem 43-letnią mieszkanką Gdańska i pierwszy raz byłam na Biskupiej Górce, Polecam bardzo organizowane spacery - wycieczki z lokalnymi przewodnikami. W środę byłam z córką na takiej wycieczce z panią Alicją - niezapomniane wrażenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # jassicajohn 2018-04-27 12:30
Whether your business is based solely around the Internet or you are looking to expand into the ecommerce world, you need an online credit card processing solution tailored to your business's needs. Online Merchants
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Iza 2014-08-22 12:33
Ps. Już wiem gdzie jest Neptun :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # Jan Daniluk 2014-08-22 12:55
Prawda, że warto było go zobaczyć? I trochę go poszukać? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # Iza 2014-08-22 13:50
O tak zdecydowanie, magiczna enklawa z klimatem. Warto się tam wybrać i poznać historię, przed pewnie nadchodzącymi zmianami - oby w dobrym kierunku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Tomasz 2014-08-19 09:57
Dawne schronisko - fajne miejsce.
Może doczekamy się kiedyś jego większej dostępności?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież