wt, 08 lipca 2014

Ukraina w ogniu

Okiem rewolucjonisty. Blog Jerzego Borowczaka

Niewiele społeczeństw wywalczyło swoją niepodległość nie przewalając krwi, ale w XXI wieku w dobie Internetu, w centrum europy bez granic, leje się słowiańska krew. Dlaczego? Bo zawodzą przywódcy i politycy.

 

Myślę, że gdyby w 1989 roku Solidarności nie przewodził Lech Wałęsa, polska niepodległość kosztowała by nas wiele ofiar, po jednej i drugiej stronie.

Kiedy Rosją rządził Borys Jelcyn, Ukraina ogłosiła niepodległość. Borys Jelcyn uznał ten fakt, a Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Dziś Ukraińcy ponownie muszą walczyć o niepodległość swojego kraju, z bronią w rękach. Setki ofiar po obu stronach, tylko dlatego, że Jelcyna zastąpił nieobliczalny Putin, a Janukowycz okazał się zdrajcą.

Potwierdziło się powiedzenie klasyka "Niepodległość i wolność nie jest dana raz na zawsze", dlatego w wyborach powinniśmy dla swojego dobra wybierać przywódców i polityków przewidywalnych i racjonalnych.

Nie wiem jaki będzie wybór za kilka lat, kiedy władze w naszym kraju przejmować zaczną urodzeni w 1989 roku, w wolnej Polsce, przyszli politycy nieskażeni komunizmem. Dziś wybór mamy taki: Donald Tusk, Janusz Piechociński, Leszek Miler, Janusz Palikot, Jarosław Kaczyński i Korwin Mikke. Jako społeczeństwo nie możemy być obojętni, musimy być aktywni i zaangażowani, bo jak powiedział Honore de Balzac :

"Obojętność jest jak lód polarny na biegunach: zabija wszystko".

Komentarze   

0 # Aleksandrowicz 2014-07-14 12:05
Ma Pan rację, że o niepodległość trzeba walczyć. Czyli z jednej strony trzeba mieć w sobie gotowość do walki a z drugiej - trzeba umieć walczyć i mieć czym. To decyduje o tym, czy przeciwnik będzie wolał negocjować czy stawić czoła.
W tym sensie dopiero się tak na prawdę zgadzam, że przywodcy zawiedli. I przechodząc na nasze podwórko: rolą przywódców (posłów też) jest m.in. przygotować ludzi na rozne sytuacje. Nie tylko mowić że wszystko będzie dobrze, że wszystko się załatwi, ze bedą super emerytury, bedziemy bezpieczni a policja bedzie lapać przestepcow. NIe: moim zdaniem politycy częściej niż dziś powinni mowić także prawdę przykrą. Np.: chcecie mieć swój kraj? To musicie obywatele placić. I ważne: najpierw płacicie a dopiero potem otrzymujecie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Imię obowiązkowe 2014-07-12 09:27
leje się słowiańska krew. Dlaczego? Bo zawodzą halila hała
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież