Wydrukuj tę stronę
nd, 25 maja 2014

O rolniku, który latał śmigłowcem

Opinie, pochwały, krytyki, banały. Blog Roberta Zawady

Pierwszego maja wielu z nas korzystało z dnia wolnego od pracy na różne sposoby. Nietypowo dla zdecydowanej większości z nas chciał go spędzić pewien rolnik z pomorskiej wsi.

Rolnik postanowił w tym właśnie dniu przetransportować do swojej posesji stojący na lądowisku w Zegrzu Pomorskim śmigłowiec Mi-2. Śmigłowiec, jak twierdził, był jego własnością, a w Zegrzu Pomorskim przeczekiwał okres zimowy, w którym to lotów nie wykonywał.

Jako że rolnik latać za bardzo nie potrafił, o przebazowanie śmigłowca poprosił znajomego pilota, Amerykanina, który to już wcześniej tym śmigłowcem rolnika woził. W związku z tym, że lot śmigłowcem jest zawsze swego rodzaju atrakcją, rolnik zabrał na jego pokład kilka żądnych wrażeń osób, w tym dwoje dzieci, dwóch nastolatków i jedną osobę dorosłą.

Około godziny 15:00 śmigłowiec wystartował z Zegrza, kierując się w stronę wsi Witkowo. Po około czterdziestu minutach lotu, śmigłowiec uderzył w ziemię i doszczętnie się rozbił. Na szczęście wszyscy uczestnicy lotu przeżyli ten upadek.

Mark Buller, pilot tego feralnego lotu, opowiedział mi dzień później na miejscu zdarzenia, gdzie przyjechałem z członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, jak według niego doszło do tego wypadku. Otóż twierdził on, że w rejonie miejscowości Czysta nagle usłyszał nieregularną pracę silników, które za moment zgasły. Przeszedł do lotu autorotacyjnego i będąc na wysokości około 100 m nad terenem wybrał pole przymusowego lądowania. Wykonał błyskawicznie zwrot w kierunku wybranego miejsca lądowania i nagle zauważył przed sobą ścianę drzew, a za nią linię energetyczną. W celu ich ominięcia zadarł nos śmigłowca i podciągnął dźwignię skoku i mocy. Po przelocie nad przeszkodami, w wyniku dalszego zwiększenia skoku ogólnego spadły mu obroty wirnika głównego, co spowodowało, że utracił siłę nośną. Śmigłowiec, zaczepiając belką i śmigłem ogonowym o wystający z podłoża metalowy słupek oraz narzędzie rolnicze, twardo przyziemił i przewrócił się na lewy bok. Łopaty wirnika połamały się uderzając w ziemię.

Gdyby skończyć tę opowieść w tym momencie, nie różniłaby się ona od wielu innych, podobnych, które mają miejsce kilka razy w roku. Jednak ta historia zdaje się mieć kilka znacznie ciekawszych wątków niż każda inna opowiadająca o wypadku śmigłowca.

Zacznijmy od tego, że śmigłowiec, w którego posiadanie wszedł sobie tylko znanym sposobem rolnik, nie miał prawa wzbijać się w powietrze. Mógł go sobie używać jako atrakcję stojącą na jego podwórku, jako miejsce spotkań Koła Gospodyń Wiejskich, czy nawet kurnik. Cokolwiek, byle go nie próbować uruchamiać, a już w żadnym wypadku odrywać od ziemi!

Otóż śmigłowiec ten został skreślony z Rejestru Cywilnych Statków Powietrznych ULC 11.03.2002 roku, czyli ponad 12 lat temu. Nie posiadał on również, wbrew temu, co twierdził na początku rolnik, żadnych dokumentów potwierdzających jego zdatność do lotu oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co więcej, w posiadłości rolnika pośród ciągników i innych urządzeń rolniczych stał kolejny śmigłowiec Mi-2. Oczywiście również niezarejestrowany, skreślony z rejestru, bez ubezpieczenia i jakichkolwiek dokumentów świadczących o jego sprawności technicznej.

Kolejny ciekawy wątek to postać pilota, który tym śmigłowcem zgodził się latać.

Mark Buller to pilot doświadczony. Latał przez lata w US Air Force, brał udział w wojnie w Wietnamie, był wyszkolony jako instruktor śmigłowcowy i miał nalatane dużo godzin na różnych typach śmigłowców. Wszystko byłoby pewnie w porządku, gdyby nie fakt, że Mark, według przepisów, również nie ma prawa latać ani tym, ani żadnym innym śmigłowcem w Polsce. Posiada on licencję Commercial Pilot Certificate, wydaną przez Federal Aviation Administration, lecz nigdy nie wystąpił do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o jej uznanie. Jeśli taka licencja nie jest weryfikowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, nie jest ona ważna poza USA. Ponadto pilot nie posiadał obowiązkowych, ważnych badań lotniczo-lekarskich.

Marka Bullera znam zresztą osobiście, ponieważ jest on znaną postacią w Darłowie, gdzie jako pilot spędziłem dwanaście lat. Znaną z tego, że latał tam swoim śmigłowcem Mi-2: niezarejestrowanym, bez ubezpieczenia i, co gorsza, robił to z naruszeniem wszelkich warunków bezpieczeństwa. Przewoził ludzi, latał bardzo nisko, nad głowami wczasowiczów, zawsze bez oficjalnych zgód odpowiednich ośrodków kontroli lotniczej, bez zgłaszania się na obowiązkowych częstotliwościach radiowych, jakby przepisy lotnicze dotyczyły wszystkich, tylko nie jego.

Było na niego mnóstwo skarg i meldunków zarówno od kontrolerów lotów, jak i od zwykłych mieszkańców Darłowa. Mimo to Mark latał w najlepsze, niewiele sobie robiąc z narażania ludzi na niebezpieczeństwo. Znał wielu “mogących dużo” i na terenie pomorskim czuł się, zupełnie słusznie zresztą, całkowicie bezkarnie.

Mamy zatem rolnika, który kłamie, śmigłowiec, który latać nie ma prawa oraz pilota, który nie ma odpowiednich uprawnień do wykonywania lotów na tym śmigłowcu, który nie prosił nikogo o zgodę na lot, nie utrzymywał żadnej korespondencji radiowej, ba, w ogóle nie włączył radia oraz nie złożył żadnego planu lotu. Partyzantka pełną gębą.

W mojej głowie rodzi się więc pytanie: „Dlaczego tak naprawdę doszło do tego wypadku?” Z jednej strony to, co mówi Mark ma sens: „Obcięło nagle silniki” z niewiadomych przyczyn, on zrobił co mógł zrobić i dzięki temu, że jest tak bardzo dobrym i doświadczonym pilotem wszyscy żyją.

Wszystko trzymałoby się kupy, gdyby nie kilka faktów, po których analizie zacząłem powątpiewać w to, co mówił Mark.

Po pierwsze, nie ma żadnych przyczyn, które wyjaśniałyby dlaczego silniki nagle się wyłączyły. Paliwa w zbiornikach było wystarczająco dużo. Filtry, korki magnetyczne, turbiny sprężarek silników, wszystko było w jak najlepszym porządku. Paliwo było czyste, mimo że nie wiadomo skąd rolnik je zdobył. Dlaczego zatem silniki zamilkły? Nie ustalono jednoznacznej przyczyny wyłączenia się silników.

Dla mnie osobiście, przyczyny należy szukać nie w niesprawności maszyny, a zupełnie gdzie indziej. W rozmowie z Markiem zrozumiałem, że siedział on w tym śmigłowcu na prawym fotelu. Jeśli ktoś lata śmigłowcem Mi-2 i jest jedynym tam pilotem, powinien, zarówno ze względów bezpieczeństwa, przepisów, jak i wygody, usiąść na lewym fotelu. Na prawym fotelu siadają zazwyczaj instruktorzy. Nie spotkałem się nigdy z tym, że pilot śmigłowca Mi-2, wykonując samodzielny lot bez drugiego pilota, siadał na prawym fotelu. Kto więc siedział na miejscu pilota? Okazuje się, że siedział tam nasz dzielny rolnik. Odszukałem nieco później fragment wywiadu, którego rolnik udzielał jednej z lokalnych gazet, w którym mówił, że nie umie co prawda latać, ale już powoli zaczyna się uczyć.

Moim zdaniem, w tym locie to właściciel maszyny (bez jakichkolwiek uprawnień do trzymania sterów) pilotował śmigłowiec (który nie powinien latać) pod okiem pilota (który nie ma aktualnych uprawnień ani do lotów, ani tym bardziej do szkolenia kogokolwiek). Bardzo w związku z tym prawdopodobne, że tak niedoświadczony „pilot” wykonał nagle nieskoordynowany, gwałtowny manewr, który przy małej ilości paliwa w zbiorniku głównym mógł spowodować zassanie powietrza przez pompy paliwowe i w konsekwencji wyłączenie silników. Zanim Mark zorientował się co się stało, było już za późno na prawidłową reakcję.

To oczywiście jedynie moje prywatne „gdybanie”. Prawdziwych przyczyn pewnie już nigdy nie poznamy, ale nie one w tej historii są najważniejsze.

Ta opowieść niesie za sobą przestrogę. Zanim ktokolwiek z Państwa da się skusić lub namówić na jakiś nie do końca sprawdzony przelot, proszę się kilka razy zastanowić, czy warto. Jeśli nad naszymi głowami nisko lata jakiś statek powietrzny, obojętnie czy jest to śmigłowiec, samolot, motolotnia, czy dron, to nie machajmy przyjaźnie w jego stronę, tylko raczej pogroźmy i odsuńmy się pospiesznie najdalej jak tylko można.

Podejrzewam, że zarówno pilotowi, jak i rolnikowi, po raz kolejny ujdzie wszystko na sucho.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych postanowiła zgodnie z przepisami odstąpić od badania tego zdarzenia, ponieważ „statek powietrzny w chwili zdarzenia był używany przez osobę nieuprawnioną” oraz „statek powietrzny został zbudowany lub był używany niezgodnie z obowiązującymi przepisami”. Uchwała w tej sprawie ukaże się w najbliższych dniach na stronie PKBWL.

Pozostaje śledztwo prowadzone przez prokuraturę. Nie pierwsze i pewnie nie ostatnie z udziałem naszych bohaterów.

 

Robert Zawada

Najnowsze od Robert Zawada

Komentarze   

0 # Lorrine 2019-09-01 16:47
Hi fellas. I feel so lonely today. I would like to make a friendship or maybe even date a handsome guy.
I can't post my pics in comment, but you can visit my account here: girlssnapshots. com/profile/tin yNadia: google.de
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Doreen 2019-08-26 11:14
I have noticed you don't monetize radiogdansk.pl,
don't waste your traffic, you can earn extra cash every month with
new monetization method. This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all sites), for more details simply search in gooogle:
murgrabia's tools

Feel free to surf to my website :: BestIndira: MightyHattie.blogspot.co.uk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Heinna 2019-07-26 10:51
personal loan with bad credit history
pay day loans
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Drew 2018-12-06 05:54
Hi. I have checked your radiogdansk.pl and
i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank high in google.
But you can fix this issue fast. There is a tool that generates articles like human, just search in google: miftolo's tools

My weblog :: ArielleBig: ConnieBad.blogspot.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Aileen 2018-11-15 23:32
I have noticed you don't monetize your page, but you can earn additional cash every day.
It is very easy even for noobs, if you are interested simply search
in gooogle: pandatsor's tools

Have a look at my page youngEpifania: facebook.com/Donte
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Cole 2018-10-27 21:22
Hello. I see that you don't update your blog too often. I know that writing posts is boring and time consuming.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content
(from article directories or other pages from your niche)?

And it does it very well. The new articles are unique and pass the copyscape test.

Search in google and try: miftolo's tools

Here is my blog post: BrettJuicy: AdrienneBad.blogspot.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Yukiko 2018-10-19 14:59
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional cash every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they
approve all websites), for more details simply search in gooogle:
boorfe's tips monetize your website

my blog BestSuzanne: CleverMoises.blogspot.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Williemae 2018-10-18 04:41
Whoa! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different subject but it has pretty much
the same layout and design. Outstanding choice of colors!

Here is my site - pani pozna pana: www.xvideos.com/.../sex-anonse
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Mackenzie 2018-10-08 14:09
VeriSign certificates can be ore expensive than others.

Also visit my site: Fletcher: forums.scumbrasil.com.br/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Eulah 2018-10-04 04:50
5)Embrace Keywords in Your Area Identify.

Check out my blog: creative domain names generator: 11thcav.org/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Kina 2018-10-03 13:44
An free
shared ssl hostgator: www.forumian.com/.../ Certificate is gotten by the user.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Ken 2018-10-03 10:35
A very good best
domain name generator: anybizkorea.com/title_b/205684 title needs to be simple to remember.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Megan 2018-10-03 02:45
By 1992 solely 15,000 domasins were registered.

Feel frse to visit myy weblog :: Maryanne: macs01.ouhk.edu.hk/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Joleen 2018-10-02 09:29
three. Buy keyword-wealthy domains.

Feel free to sur too my webpage - Lesli: safalaya.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Joycelyn 2018-10-02 02:34
Because generic names Generate Website Name
Ideas: nicetrade.co.kr/.../ generic business.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Elliott 2018-09-30 07:32
SSL certificate prices differs from company how
to install free ssl certificate on wordpress: nada.or.kr/board_RBIb09/43205 company.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Terrie 2018-09-29 07:07
VeriSign certificates can be more expensive than others.


Here is my web page :: Esmeralda: forum.zenstudios.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Elmer 2018-09-28 12:42
2. Do a search on the fictional names database.

my website :: best domain name
generator: lebab.net/xe/board/195969
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jami 2018-09-28 08:50
A good area identify should be straightforward to recollect.


Heree is my blogg - Vickie: costidell.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Claude 2018-09-27 15:32
By 1992 only 15,000 domains had been registered.


Visit my web site :: Adan: 3n3.co/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jon 2018-09-27 11:03
This brings us to thee wildcard SSL certificate.

Have a lpok at my web page :: Marshall: soman.uta.edu.ec/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Abbey 2018-09-27 01:37
By 1992 only 15,000 domains had been registered.

Feel frre to visit my web site ... Brayden: mafgame.ru/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Inez 2018-09-26 22:36
Such domains are worthy shopping for. Registering a website title.


Also visit my weblog :: best free
domain name generator: www.jobfairfic.org/.../547774
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Alonzo 2018-09-24 22:23
5) Embrace Key phrases in Your Area Title.

Visit my web page find the best domain name: medical.adrpublications.in/... /...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Ward 2018-06-29 00:03
Hey tһere! I just wantеd tօ aask іf yoᥙ еver have any pr᧐blems with hackers?
My ⅼast blog (wordpress)ѡas hacked and Ι ended up losing many mοnths оf hard worҝ due to no bacк uр.
Do you haѵе any solutions to prevent hackers?


Feel free tⲟ visit my webpage - Gplus: bit.ly/2KzkHlW
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Marilou 2018-06-16 09:22
I reaⅼly lik it ѡhen people ⅽome tоgether and share opinions.
Ԍreat site, keep it up!

Aⅼso visit my web site ... viagra 100 mɡ
kopen: sites.google.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Kelvin 2018-06-13 21:25
Hey! Do you knoԝ іf tһey maкe any plugins to protect
аgainst hackers? I'm kinda paranoid аbout losing еverything Ι've worked had on. Any tips?


my weblog: Woodman: allergyarticles.blogspot.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Shane 2018-06-13 21:22
Ӏ waѕ ablе to find ցood advoce from your сontent.


My pаge; garvy: allergyarticles.blogspot.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Monika 2018-06-13 15:15
Ηеllo there! This is my first visit tߋ yߋur blog!

Wе are a team օf volunteers and starting а neԝ project in a community in tthe ѕame
niche. Уour blog proviɗed us valuable informatіon to work on. You һave dⲟne
a extraordinary job!

Feel free tο visit myy blog; hussein: reviewsboy.blogspot.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Rosita 2018-06-12 18:02
Hey Tһere. I discovered our weblog ᥙsing msn. Tһat is a really ԝell ѡritten article.

Ι wiⅼl bе suree tⲟ bookmrk it and return to learrn extra
of your useful info. Ƭhank yoս for the post.
I'll сertainly return.

ᒪоok іnto mmy homepage :: Stone
Janah: plus.google.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jason 2018-06-12 17:31
I rеad tһis piece оf writing fսlly about the
difference ⲟf latest аnd preceding technologies, іt's amazing article.


mү homepagе - Tannie: menhealthblogger.blogspot.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Millard 2018-05-13 12:18
Greetings, I do think yoour web site may be
having web browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine but when opening inn
I.E., it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!
Aside from that, fantastic blog!

My blog: 4 rx (Rosalind: www.facebook.com/.../)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Layla 2018-05-13 03:18
Hmm it appears like your blo ate my first comment (it was super long) so I guess I'll juust sum it up what I
hadd written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.

I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole
thing. Do you have any points foor novice blog writers? I'd genuinely appreciate it.


Feel free to visit my blog post: Pharmacy app: bit.ly/2rDAIMG
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Gabrielle 2018-05-13 03:18
You really make it seem so easy with your presentation but I find
this matter to bbe really something that I think I would never understand.

It seems too complex and extremely broad for me.

I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!


Have a look at my page - pharmacy app, Trisha: bit.ly/2rDAIMG,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Greg 2018-05-09 21:49
Your way of describing everything in this paragraph iis actually fastidious,
alll can ithout diffficulty undersgand it, Thanks a lot.


Feel free to surf to my blog - Eyelash: tinyurl.com/y8g2tlmy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Martha 2018-05-09 10:15
I've been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting
article like yours. It's pretty worth enough for me.
In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did,
the nett will bbe a lot more useful than ever before.


Also visit my websiute Eye lashes: bit.ly/2Is2FRs
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jeannie 2018-04-15 07:28
Hello to аll, how iѕ all, I thijk every one іs gеtting more fгom tһis web
site, аnd your views are nice designed f᧐r new visitors.


Check оut my site ... Abeer Mahmoud: www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Bette 2018-04-14 05:45
When someоne writes an paragraph һe/sһe retains the imagе of
ɑ uѕeг in his/hеr mind thɑt hοw a useг can understand it.
Thᥙs that's why tһis paragraph іs amazing.

Ꭲhanks!

my webpage; rite: bit.ly/2JK4Opp
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Tabitha 2018-04-13 00:26
I'νе been surfing online moгe than 3 hoսrs toԀay, but I by no means found any attention-grabb ing article ⅼike youгs.
It's beautiful pгice enopugh fоr me. In my opinion,
іf all site owners ɑnd bloggers made just rіght content
as you prοbably did, the internet miɡht be much more helpful than ever befоre.


Here is my web-site: getroman.com: www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Bettina 2018-04-13 00:18
I'm now not certаin ԝhere yoᥙ are gettіng
yoᥙr infoгmation, hօwever good topic. Ι needs to spend ɑ wһile
learning m᧐re or wоrking out mօre. Тhank
ʏou for excellent informаtion I used too Ƅe ⅼooking f᧐r this іnformation fοr my mission.

Visit my web рage roman health reviews: www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Cecilia 2018-04-12 08:23
I enjoy reading tһrough a post that wiⅼl make men and women think.

Also, tһank yоu foг allowing mе to comment!

Here is my blog; Viagra Super Active: dailymotion.com/.../x6hom20
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Reynaldo 2018-04-05 15:08
Excellent post. Keep posting such kind of info on your page.Im really impressed by your site.

Hi there, You've performed an incredible job. I'll certainly digg it
and in my opinion recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this
site.

Here is my page ... Abeer Mahmoud: alf111.blogspot.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Aleida 2018-04-05 06:30
Thanks for sharing your thoughts about smiglowiec. Regards

my site; Amir Ali: venorex.wordpress.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Debbra 2018-04-04 17:19
Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/ forums that deal
with the same topics? Thanks!

Review my homepage; cialis kaufen billig: orderciali.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Chana 2018-04-04 14:18
Hi there, its good article on the topic of media print, we all understand media is a wonderful source of data.


My blog post :: Amir Ali: swrbook.blogspot.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Windy 2018-04-04 13:47
This site was... how do you say it? Relevant!! Finally
I've found something that helped me. Appreciate it!

Take a look at my web blog: Manar: manarahmed.blogspot.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Huey 2018-03-31 08:49
Nice answer back in return of this matter with firm arguments and describing the whole thing regarding that.


My weblog - johnson: johnsonblogy.wordpress.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Gilberto 2018-03-31 04:44
We ɑre ɑ gгoup of volunteers аnd starting a new scheme in oᥙr community.
Your web site рrovided us with valuable іnformation t᧐ work on. Yоu've done a formidable job and oᥙr wһole community wіll
be thankful to yߋu.

Hеre is mү blog Propecia sale: bit.ly/2pTmXrB
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Margene 2018-03-29 10:51
Excellsnt way of explaining, and good paragraph too get information about my presentation subject, which
i am going to present in college.

Feel free to surf to myy boog :: Buy Lumigan: sites.google.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Rosetta 2018-03-27 04:37
Goօd day! Ƭһis is kіnd off off topic Ƅut I need somе heⅼρ frm an established blog.
Ιs itt very hаrd to ѕet սp your own blog?
I'm not νery techincal Ьut I can figure thіngs out pretty fast.
I'm thinking about settin uρ mmy own but I'm noot sure wһere tο begin. Do үou havе any ideas or suggestions?

Apprеciate it

Heгe is mу webpage mezo: mezocoupons.blogspot.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Dan 2018-03-27 04:28
I'm not sure exactly why but this site is loading incrediblly slow fоr me.
Is anyⲟne elѕe һaving this problem οr is іt a issue oon my end?

I'll check Ьack ⅼater and seee iff tthe рroblem still exists.Ꭲake a lоok ɑt my blog ... mezo: mezocoupons.blogspot.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # gregnavy 2017-02-20 14:16 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # Greg_nn 2014-09-09 15:05
Cytuję Krzysztof:
...że nie miał licencji polskiej nie jest akurat ważne. Właściwości fizyczne Polskiego powietrza są takie same jak Amerykańskiego.Osobiście myślę ,że śmigłowiec był sprawny. Bo 12 latach jeśli latał to musiał być obsługiwany przez fachowców. ... .


Tutaj z Panem kpt. się nie zgodzę. Licencja lotnicza nie jest dożywotnia, a właściwości ośrodka, w którym porusza się SP nie ma nic do tego. Tu istotne są przepisy poparte doświadczeniem, a czasen nawet krwią. Pilot musi stale potwierdzać swoje umiejętności i zdolność psycho-fizyczną . Krótko mówiąc, musi mieć ważną licencję, inaczej nie jest pilotem. Skoro SP przez 12 lat nie był w rejestrze, to nikt nie wymagał od właściciela potwierdzania zdatności do lotu, więc po co przeglądy? Sprawa dla prokuratora.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # andrzej 2014-06-02 09:40
Cytuję xyz:
Cytuję walec:
No a dlaczego nie :) ...skoro u nas prawo jest dla przestepców a nie pokrzywdzonych :


To Mark Buller jest przestępcą, a Pan od ultralajta pokrzywdzonym?
Przecież ten pokrzywdzony przez ULC i Policję nie miał również ważnego świadectwa kwalifikacji i dokumentów samolotu, a sam samolot pozostawiał wiele do życzenia, ale o tym to na przytoczonym przez Ciebie forum nie napisał.Czo zostal zlapany na goracym uczynku tj w locie ? czy ten samolot latal ? czy juz nie mozna miec samolotu niesprawnego w hangarze ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # xyz 2014-07-22 20:45
"pokrzywdzony" przyjął karę, a inspektor zagranicznego nadzoru został zawieszony -to chyba wyjaśnia kto miał rację.

A co do latania to Policja dostała zgłoszenie od sąsiadów, którzy byli tym faktem zaniepokojeni. Starczy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # andrzej 2014-06-02 09:37
Cytuję xyz:
Właściciel był powiadomiony. Włamania nie było bo drzwi nie były zamknięte, a samolot to ruina.

Ale to są jego słowa niczym nie poparte, no może przychylnymi komentarzami forumowiczów.
Może skoro pokazał skan pisma ULC to pokazał by i skany swoich uprawnień, dokumentów samolotu no i zdjęcia samolotu?

I tak jak pisałem skoro wiedział o inspekcji to mógł wrobić ich we włamanie dając przez telefon zgodę na wejście.

Czy tak mało lotnictwa GA spada na ziemię co roku, że nie widzisz problemu?


Widze ze masz wiedze na ten temat zarowo o GA jak i samego tematu tego UL .... .

Grubo szyta Twoja teoria o wrabianiu Policji i ULC :) ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # xyz 2014-07-22 20:48
To udowodni mi to!

Facet się przyznał i przyjął karę pieniężną.

Polecam jeszcze wątek o Robinson G-OLRT

mir.gov.pl/.../2014_0620_U.pdf


Jesteś może związany z lotnictwem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # walec 2014-05-29 13:19
XYZ

Z tresci zamieszczonej na forum LP , niewiele wynika - dokument dotyczacy przedawnienia to dla mnie kuriozum gdyz swtwierdza WLAMANIE czyli zaistanialy fakt , jeden z piszacych ma calkowita racje , najpierw wzywa sie na swiadka i przesluc...e a nie z buta tym bardziej ze nie bylo naglacej sytuacji aby taka inspekcje przeprowadzac . Dobry ten sasiad :)... nooo taaak jakie to polskie ...zawisc .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+3 # xyz 2014-05-29 16:15
Właściciel był powiadomiony. Włamania nie było bo drzwi nie były zamknięte, a samolot to ruina.

Ale to są jego słowa niczym nie poparte, no może przychylnymi komentarzami forumowiczów.
Może skoro pokazał skan pisma ULC to pokazał by i skany swoich uprawnień, dokumentów samolotu no i zdjęcia samolotu?

I tak jak pisałem skoro wiedział o inspekcji to mógł wrobić ich we włamanie dając przez telefon zgodę na wejście.

Czy tak mało lotnictwa GA spada na ziemię co roku, że nie widzisz problemu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+3 # andrzej 2014-05-29 14:55
Jak dobrze miec czujnych sasiadów :)

Ciekawe dlaczego na Pana Marka nie najechali - o tym jak sobie poczynał wiadomo od dawna , na myśl przychodzi mi figurka z 5 -ma małpami :) ...
Ale urzędnik nie tknie posiadacza ziemi i majątku , za to jakiegos ultralajta latajacego gdzies tam w polu mozna bezkarnie spacyfikowac ...za zardzewiale sróbki :) ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+5 # xyz 2014-05-29 08:32
Może Gospodarz blogu wie coś więcej o innym wyczynie prawdopodobnie tego pilota.
W swoim czasie będąc w Darłowie słyszałem (a więc nie jestem tego pewien), że pewnego razu Mi-2, bez odpowiednich papierów, ścigał się z pociągiem. Leciał tuż nad ziemią i zawadził o druty. Po wypadku podobno wszyscy uciekli, aby Policja ich nie nakryła.

Widać, że niebezpieczną fantazję ułańską uprawia od lat i tylko szczęśliwie nikogo nie zabił.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+4 # walec 2014-05-28 11:48
Co do naruszania przepisów i wszechwładctwa ULC proponuje lekturę , co oczywiscie nie zmienia faktu iz lamanie przepisow przez wymienione osoby powyzej jest naganne , mysle ze Mark jest swiadom tego ze w RP i przed naszymi Sadami winny jest pokrzywdzony a nie krzywdzacy ....

forum.lotniczapolska.pl/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # xyz 2014-05-29 08:36
Cytuję walec:
Cmysle ze Mark jest swiadom tego ze w RP i przed naszymi Sadami winny jest pokrzywdzony a nie krzywdzacy ....

forum.lotniczapolska.pl/.../I dlatego tak długo łamie nasze przepisy lotnicze????
Coś tu w takim razie nie gra skoro Państwo ma taką władzę.
Albo....albo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # walec 2014-05-29 13:25
No a dlaczego nie :) ...skoro u nas prawo jest dla przestepców a nie pokrzywdzonych :(

Kazdy prawnik go wybronii - za prowadzenie pojazdów mechanicznych bez uprawnien 500 zl mandat , nie udowodnia mu zagrozenia w ruchu lotniczym bo wszyscy ocaleli a on sam bohatersko ratował sytuacje ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # xyz 2014-05-29 16:10
Cytuję walec:
No a dlaczego nie :) ...skoro u nas prawo jest dla przestepców a nie pokrzywdzonych :


To Mark Buller jest przestępcą, a Pan od ultralajta pokrzywdzonym?
Przecież ten pokrzywdzony przez ULC i Policję nie miał również ważnego świadectwa kwalifikacji i dokumentów samolotu, a sam samolot pozostawiał wiele do życzenia, ale o tym to na przytoczonym przez Ciebie forum nie napisał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # andrzej 2014-06-02 11:14
Co do Bulera sprawa jasna , co do UL nie do konca jasna ...Zwracam uwage na sposob załatwienia sprawy przez policje i ULC , czy sasiad wiedzial ze ma niesprawny samolot ? na jakiej podstawie ? czy wiedzial ze nie ma przegladu uprawnien ?? skad to wiedzial sasiad ? ... a moze sasiadowi sie cos przysnilo ? ..
Wychodzi na to ze przeglad auta mamy miec wybity na czole lacznie z terminem waznosci prawo jazdy :) ..

Na forum nic o tych sprawach nie ma napisane fakt ale widze ze XYZ dokladnie wiesz o tym czy moze Twoja wiedza płynie od sasiada ?....:)
Jakos na temat zastrzerzen ULC tez nic nie ma , moja wiedza jest taka ze ULC ( POLICJA TEZ ) nie przedstawil włascicielowi zadnych zarzutow czy nieprawidłowośc i od dnia przeprowadzonej kontroli a taki maja ustawowy obowiazek - wiec chyba jest OK ? :) a to bylo w zeszłym roku ...
Z info z LP wynika jasno .... sasiedzkie rozgrywki ...fuj...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # xyz 2014-07-22 20:51
Twoja wiedza jest żadna. W czasie inspekcji zrobiono zdjęcia samolotu, które potwierdzają jego zły stan.
A na tamtym forum to łatwo bluzgać na Policję i ULC, gdy nikt z nich się tam nie wypowiada - wiadomo, nieobecni nie mają racji.

Facet się przyznał i dostał do zapłacenia karę.

Jak go znasz to się zapytaj.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Tak 2014-05-29 13:36
Obawiam się, że walec ma rację niestety....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # xyz 2014-05-29 08:27
A teraz wyobraźmy sobie inną wersję.

Właściciel ma trochę na sumieniu np. nieważne dokumenty samolotu, licencję (świadectwo kwalifikacji), samolot w kiepskim stanie.

Zaniepokojony sąsiad powiadamia kogo trzeba. Inspektor ULC i Policja umawiają się z Właścicielem na inspekcję. Ten się zgadza i mówi, że hangar będzie otwarty, a on dojdzie później.
No i po pewnym czasie zabiera ze sobą świadka i udaję, że nakrył "włamywaczy" na gorącym uczynku. No i wali w tony "łapaj złodzieja".

W końcu kto ma tutaj coś do zyskania/ukryci a On czy kontrolerzy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # xyz 2014-05-28 20:45
A czy ten Pan opisuje w jakim stanie miał samolot i czy woził nim ludzi?

No i w końcu to jest tylko jego punkt widzenia.

Pan Mark Buller też pewno będzie uważał się za pokrzywdzonego w sprawie tego Mi-2 jak i tych ryzykownych i nielegalnych lotów na zlotach w Darłowie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
-8 # Pilot A z wy 2014-05-28 09:58
jakie ukarani? jacy Cwaniacy?? Normalnie się lata bez kwitów... sam mam samolot kótry dopiero zarejestrowałem w tym roku a posiadam go od lat 3... Chyba nikt nie mysli że nie latał :) hahaha. A prokuratura i PKBWL? niech się zajmą sobą a miłośnikom dadzą spokój
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # gryfon 2014-05-28 09:06
Tacy cwaniacy powinni być bardzo dotkliwie ukarani ,zarówno pilot jak i rolnik i najlepiej finansowo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+7 # andrzej 2014-05-28 01:55
Całe szczęście ze :rolnik,śmigłow iec bez pozwolenia, i pilot bez pozwolenia , przynajmniej wiadomo dlaczego sie rozbił i nie ma problemu. Jakby tak wszystko było legalnie ? Bylby kłopot, przyczyny katastrofy by trzeba było szukac.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+5 # Duke 2014-05-28 01:09
"Jeśli nad naszymi głowami nisko lata jakiś statek powietrzny, obojętnie czy jest to śmigłowiec, samolot, motolotnia, czy dron, to nie machajmy przyjaźnie w jego stronę, tylko raczej pogroźmy i odsuńmy się pospiesznie najdalej jak tylko można"
Czy w imię sensacji medialnej z powodu jednego przypadku należy wzywać do nienawiści na skalę globalną ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+3 # Olo 2014-05-28 07:26
Duke, latanie czymkolwiek nisko nad czyimiś głowami jest zawsze niezgodne z przepisami i niebezpieczne. Trzeba to tępić jak tylko sie da. Żaden pilot któy ma coś do stracenia (np licencję, która daje mu chleb) tego nie zrobi. Obejrzyj filmiki jak latał ten pilot to może zrozumiesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+4 # Krzysztof 2014-05-27 13:55
Panie Zawada. Zgadzam się z większością zarzutów. Natomiast.pilo miał doświadczenie i to że nie miał licencji polskiej nie jest akurat ważne. Właściwości fizyczne Polskiego powietrza są takie same jak Amerykańskiego. Osobiście myślę ,że śmigłowiec był sprawny. Bo 12 latach jeśli latał to musiał być obsługiwany przez fachowców. A chuligaństwo jest chuligaństwem z licencją czy bez.... Kpt rez. pil .inż.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+6 # xyz 2014-05-29 08:21
Po ulicach tez jeździ wielu doświadczonych kierowców bez prawa jazdy. Jeżdżą też stare, pordzewiały samochody z odpadającymi elementami - czy to też znaczy że musiały być obsługiwane przez fachowców skoro jeszcze jeżdżą.

Chciałbym przypomnieć że przepisy lotnicze pisane są krwią
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
-2 # jan 2014-05-28 07:36
Zgadzam się
mjr rez pil
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Cywil 2014-05-28 08:01
Jasne, piloci wojskowi nie potrzebują cywilnych licencji, w końcu to oni są królami przestworzy i polecą nawet na drzwiach od stodoły, stara dobra szkoła, jak się nic nie wydarzy to przepisy są zbędne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+3 # Andrew 2014-05-27 20:37
Panie Krzysztof, nie ma czegoś takiego jak "Polska licencja" a nostryfikacja licencji jest po to o są duże różnice w przepisach wykonywania lotów, warunkach bezpieczeństwa itd. Jeśli przedstawia się pan jako pilot to z pewnością to panwie. A jeśli nie to proszę spytać młodszych kolegów. Właściwości powietrza? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+6 # zz 2014-05-27 18:57
Cytuję Krzysztof:
Panie Zawada. Zgadzam się z większością zarzutów. Natomiast.pilo miał doświadczenie i to że nie miał licencji polskiej nie jest akurat ważne. Właściwości fizyczne Polskiego powietrza są takie same jak Amerykańskiego.

Halo, BADANIA pilota, też zupełnie nieważne? {rzecież to musi być starszy gość, jeżeli latał w Wietnami (pewnie pod siedemdziesiątk ę...). Zresztą jest cała masa innych zarzutów, radio wyłączone, lot niezgłoszony, brak ubezpieczenia, no i prawdopodobnie szkolenie pilota...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+4 # John 2014-05-27 08:49
Normalność. Bez zgod, kwitów i szaleństwa. Za to PEŁNA odpowiedzialnoś ć za swoje czyny jak coś pójdzie ŹLE.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+4 # Kris 2014-05-27 09:27
Zakładam John, że z takim podejściem, można wsiąść do samochodu np pijanym albo bez prawa jazdy i jechać. Bez szaleństwa, powoli. Ważne że jak wtedy kogoś potrącisz to żeyś miał PEŁNĄ odpowiedzialnoś ć. Słąbo chyba ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+6 # John 2014-05-27 08:48
O Boże, nikogo nie PROSIŁ O ZGODĘ... Straszne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+7 # waldi 2014-05-27 10:18
Aby wlecieć w przestrzeń MATZ trzeba uzyskać na to zgodę wojskowego organi kontroli ruchu lotniczego tego lotniska. Dla ludzi związanych z operacjami lotniczymi jest to oczywiste.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+15 # Grzegorz Dańko 2014-05-26 21:35
Wielokrotnie zgłąszałem sprawę, koledzy dzwonili na policję... i co? I nic. Pan pilot wlatywal do MATZ bez zezwolenia, bez łączności radiowej, przecinał ścieżkę podejścia. Podczas tzw. ZLOTU historycznych pojazdów wojskowych woził odpłatnie ludzi (ok. 150 zeta za 7 min lotu). A wrażeń mieli pod dostatkiem. Nikt nawet pewnie przez chwilę nie pomyślał, iż ten śmigłowiec i ten pilot może latać nielegalnie, a oni zamiast frajdy mogli spotkać piekło. Z biegiem lat, latający śmigłowiec nad głowami uczestników ZLOTU stał się stałym elementem, a Pana pilota wszyscy znali w Darłowie i najważniejsi z nich klepali go po plecach. W tej sprawie jest chyba jednak drugie dno. Unifikacja licencji oraz ceny za np. świadectwo zdatności statku powietrznego do lotu za dużo kosztują i to zniechęca tych ludzi do postępowania zgodnie z prawem. Może ULC zrobi coś w tej kwestii?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # xyz 2014-05-28 20:25
Nikt nie powiedział że latanie to tani sport.

Zresztą wydanie CofA krajowego dla Mi-2 to koszt 3139 zł - fakt dużo.
Ale dla R44 CofA to 943 zł, czyli znacznie taniej no i chyba lepiej się na takim czymś szkolić.
A za popularne Cessna 150, 152 zapłacisz 315 zł.

Odnowienie to 75% podanych wyżej wartości.

Kary za to wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tys. zł.


Pozdrawiam dawnych kolegów z Darłowa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+3 # Kolec 2014-05-27 20:53
bezpieczenstwo.dlapilota.pl/.. ./...
Bo zdecydowanie łatwiej pogonić kogoś kto ma coś do stracenia....
KBWLP odstąiła od badania.... statek powietrzny nie istniał, pilota nie było.
Panowie do garażu budujcie aparaty latajace i bron Boze robić papiery. Grozi wówczas co najwyzej zwykłe postępowanie co przy obecnym stanie rzeczy raczej się odwlecze w nieskonczoność. ..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # Robert 2014-05-27 21:17
Sprecyzujmy Kolec, że chodziło o tego samego pilota. Jak długo można?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Pilot 2014-05-26 13:56
Oto jak pan Mark B niebezpiecznie lata, przewozi ludz, w dodatku w MATZ Darłowa bez zgody, łączności itd...

www.youtube.com/.../

www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+8 # Jaro 2014-05-26 13:33
Ciekawe, ale... Ja dotąd często słyszałem, ze w Polsce przepisy sa nieżyciowe. Podobno w Czechach np. dużo latwiej zdobyć licencję pilota i uzyskać zgody na latanie. te przepisy są więc wielka barierą w legalnym lataniu w Polsce i rozwoju tego biznesu. Może więc ten pilot jest takim Korwinem naszych przestworzy. łamie przepisy, ale w gruncie rzeczy ma rację? Może te przepisy trzeba łamać?
Może ktoś z Was, jeśli macie odpowiednie doświadczenia, się do tego odniesie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+3 # xyz 2014-05-28 20:17
A widziałeś ile w naszym kraju rozbija się statków powietrznych , których znaki rejestracyjne zaczynają się od OK-
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+11 # gucio 2014-05-27 06:37
Gdyby łamał tylko przepisy o licencjonowania to pol biedy, on łamał wszelkie przepisy bezpiecznego latania obowiązujące na całym świecie. I za to powinien trafić do pierdla razem z wszystkimi poklepywaczami
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # Robert 2014-05-26 12:51
Na stronie PKBWL pojawiła się dzisiaj uchwała na temat tego zdarzenia. Oto link:

mir.gov.pl/.../2014_0515_U.pdf
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+9 # mitudaj 2014-05-26 11:16
Może ten śmigłowiec jest jak trzmiel. Nie wie, że nie powinien latać ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Łukasz 2014-05-26 09:39 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+10 # Łukasz 2014-05-26 09:39
Może chłop chciał śmigłowcem bydło zaganiać jak to robią w Australii ;)
Patrz tutaj
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+4 # bar 2014-05-26 09:38
To może w końcu napisać o Zlinach z Przasnysza, które latają bez ARC ... oraz bez resursu ...

Latają po całej Polsce ...

bar Loz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+1 # Ciekawy 2014-05-26 11:16
Możesz napisac coś więcej o tych Zlinach?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+4 # Kris 2014-05-26 09:06
Kupię śmigłowiec, tanio, może być lekko bity :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+3 # Hejka 2014-05-26 08:37
Jedna uwaga merytoryczna - nieprawdą jest, że licencja FAA nie jest ważna poza USA. Można na niej latać w Polsce statkami powietrznymi zarejestrowanym i w USA i nie potrzeba do tego uznania ULC-u.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+4 # Piotr 2014-05-26 09:02
ale ten statek powietrzny nie jest zarejestrowany w USA ani nigdzie indziej zresztą, więc licencja FAA jest równie ważna w tym przypadku jak karta pływacka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
-1 # Piotr 2014-05-26 10:03
Co nie zmienia faktu, że są błędy merytoryczne w tekście ;) I to nie tylko w związku z tym kiedy można używać jakiej licencji ale także w kwestii obowiązku łączności i składania FPL.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # Harry 2014-05-27 11:56
to nie jest artykuł o licencjonowaniu czy o nostryfikacji uprawnień, a o wypadku. poza tym w kwestii FPL i łączności dyskutowałbym w sytuacjach, w których wspomniany pilot notorycznie naruszał MATZ.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+9 # Piotr 2014-05-26 10:58
Nie chcę jednak wyjść na jakiegoś anonimowego czepialskiego, dodam więc, że potępiam opisaną partyznatkę i naruszaniu bezpieczeństwa lotniczego mówię zdecydowane NIE.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież